باربیکیو فنسی

باربیکیو فنسی و ویژگی های آن

باربیکیو فنسی یکی از زیباترین باربیکیوها محسوب می شود که علاوه بر کارایی، می توان از آن برای زیباسازی محوطه ساختمان، روف گاردن، تراس، بالکن و … نیز استفاده کرد. باربیکیو فنسی از تنوع بی شماری برخوردار است و در چند نوع ذغالی، گازی و … نیز تولید می شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی این باربیکیو و ویژگی های آن بپردازیم.

باربیکیو فنسی

باربیکیو فنسی چیست و چه کاربردی دارد؟ دلیل بسیاری از افراد برای خرید باربیکیو گازی ذغالی، ایجاد جذابیت بصری در محوطه خارجی ساختمان می باشد. باربیکیو فنسی جزو زیباترین باربیکیوها محسوب می شود که می توانید علاوه بر پخت انواع غذا، از طعم دودی آن نیز لذت ببرید. باربیکیو گازی و ذغالی در انواع گوناگونی تولید می شود که یکی از آن ها فنسی می باشد. این دستگاه به نام گابیونی نیز شناخته می شود. گابیون یک واژه ایتالیایی است که معنای آن ” محفظه بزرگ ” است. البته در علوم ساختمان هم به هر محفظه ای که از فنس ساخته شود گابیون گفته می شود. جالب است بدانید که آتشدان های فنسی برای نخستین بار در کشور مصر مورد استفاده قرار گرفتند.

باربیکیو فنسی

انواع باربیکیو گابیونی

باربیکیو فنسی یا گابیونی (تورسنگی) در دو نوع گازی و هیزمی طراحی و تولید می شود. بهتر است در تولید باربیکیو از سنگ های قلوه ای و سفید استفاده شود. زیرا این سنگ ها از مقاومت بی نظیری برخوردارند و در برابر آتش و حرارت زیاد، پودر نمی شوند. در حالی که این ویژگی در خصوص سایر سنگ ها وجود ندارد و بعد از مدتی پودر می شوند و کیفیت خود را به طور کامل از دست می دهند. اما باربیکیو فنسی از نوع هیزمی یا ذغالی را می توان با هر نوع سنگی طراحی و تولید کرد. باربیکیو گابیونی قابل طراحی به شکل باربیکیو آیلند نیز می باشد. اگر مطالب قبلی وب سایت ما را دنبال کرده باشید به خوبی با باربیکیو آیلند آشنا هستید. این دستگاه ها برای فضای باز طراحی شده اند و می توانند مانند یک آشپزخانه مستقل عمل کنند.

اگر قصد دارید از باربیکیو گابیونی مدل هیزمی استفاده کنید باید حتما از منقل هیزم کمک بگیرید. این منقل ها که قابل استفاده برای ذغال هم می باشند در ابعاد مختلف در بازار به فروش می رسند که باید آن را بر اساس ابعاد باربیکیو انتخاب کنید. جنس آن ها از روی یا آهن گالوانیزه می باشد و قابل حمل و نقل هستند.

 

تجهیزات باربیکیو فنسی

تجهیزات این باربیکیو تفاوت زیادی با سایر باربیکیوها ندارد. به طور مثال در طراحی آن از صفحه گریل استفاده شده است. این صفحه ها باید از چدن باشند تا به مرور زمان و حرارت بالا، پوسته پوسته نشوند. صفحات چدنی از قیمت بالاتری برخوردارند اما قطعا ارزش خود را در طول زمان به شما اثبات خواهند کرد. برخی از صفحات گریل از آهن لعاب دار تولید می شوند که به سرعت کیفیت خود را از دست می دهند.

از دیگر تجهیزات باربیکیو گابیونی می توان به انبر، منقل نگهداره ذغال یا هیزم، کنده کش، شعله های گاز ” در صورت گازی بودن ” ، صفحات مخصوص کتری و … اشاره کرد. توجه داشته باشید که در هنگام انتخاب و خرید انواع باربیکیو، به استحکام بدنه و پایه های آن توجه ویژه ای داشته باشید. اگر با تکان دادن بدنه باربیکیو شاهد لرزش زیاد در بدنه آن بودید به معنای بی کیفیت بودن آن می باشد. به طور کلی باربیکیو فنسی در برابر شرایط محیطی از مقاومت بالایی برخوردار است.

کاربرد باربیکیوهای فنسی

یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای باربیکیوهای فنسی، انعطاف پذیری بالای آن می باشد. این موضوع سبب شده تا دست طراحان در طراحی مدل های مختلف آن باز باشد و هیچ محدودیتی در این زمینه نداشته باشند. تولید این دستگاه ها در هر ابعاد و شکلی امکان پذیر خواهد بود. از این دستگاه می توان برای ساخت دیوار، نیمکت، گلدان، مجسمه و … استفاده کرد.

باربیکیو فنسی

مقایسه باربیکیو گازی و گابیونی

  • شما بعد از هر بار استفاده از باربیکیوهای فنسی، باید اقدام به تهیه سوخت کنید. زیرا اغلب آن ها با هیزم یا ذغال روشن می شوند. البته می توانید نوع گازی آن را نیز سفارش دهید. برند یوزتک استیل یکی از بهترین تولیدکننده های باربیکیو در کشور اقدام به دریافت سفارشات مشتری می کند.
  • باربیکیوهای گابیونی از ابعاد بسیار بزرگی برخوردارند و به همین دلیل نمی توان آن ها را در فضاهای کوچک مانند بالکن قرار داد. مگر آنکه مساحت بالکن خانه شما بسیار زیاد باشد. اما باربیکیو گازی قابل تولید در تمام ابعاد است و قرار دادن آن در مکان های کوچک نیز محدودیتی ندارد.
  • از آنجایی که منبع سوخت باربیکیوی فنسی، ذغال و هیزم است تمیز کردن آن مقداری دشوارتر از باربیکیو گازی می باشد. در حالی که باربیکیو گازی به راحتی و توسط یک دستمال تمیز می شود.
  • در باربیکیوهای فنسی امکان تنظیم حرارت وجود ندارد. زیرا نمی توان حرارت تولید شده از هیزم و ذغال را کنترل کرد. برای افزایش یا کاهش میزان حرارت باید مقدار ذغال را کم و زیاد کنید که این امر مقداری دشوار است. اما در باربیکیوهای گازی می توان با چرخاندن شیر، به راحتی به حرارت دلخواه رسید.
  • طبخ غذا بر روی باربیکیو گازی سریع تر از باربیکیوی فنسی می باشد. به همین دلیل برای استفاده از نوع فنسی، باید زمان بیشتری را صرف کنید. دلیل سرعت طبخ غذا با دستگاه های گازی این است که حرارت به طور یکنواخت در زیر مواد غذایی پخش می شود.
  • باربیکیوهای گابیونی قابل حمل و نقل نیستند. در صورتی که می توانید باربیکیو گازی را حمل کنید. توجه داشته باشید که باربیکیو گازی از گاز شهری استفاده می کند. اگر قصد دارید آن را جابجا کنید باید از کپسول گاز مایع بهره بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *